11 Mart 2022 Cuma

Tasarımda dikkat edilmesi gereken noktalar.

Mobilya hangi ağaçtan yapılır sorusu mobilya kullanımına önem veren birçok kişinin merak ettiği sorulardan bir tanesi olarak ön plana çıkar. Aslında mobilya üretiminde hemen hemen her tür ağaç kullanılabilir. Ancak bazı ağaçlar dayanıklılığı ve işlenebilirliği nedeniyle daha çok tercih edilir. 

 

Mobilyalar, kullanılan ağaç türüne göre farklı kaliteye sahip olabilir. Öte yandan mobilya üretiminde kullanılan ağaç türüne ek olarak mobilyanın işçiliği ve üretim sırasında kullanılan malzemeler de oldukça önemli bir yer tutar. 

 

Peki mobilyalar hangi ağaçlardan yapılır, bu ağaçların özellikleri nelerdir? Detaylı bilgiler için yazının devamını okuyabilirsiniz!

 

Mobilya Üretiminde Kullanılan Ağaçlar ve Özellikleri

 

mobilya fabrikasında ahşap kesen işçi

 

Yaşadığınız alanın tarzını ön plana çıkaran mobilyalar, farklı ağaç türlerinden üretilebilir. Bu da üretilen mobilyaların farklı özelliklerde olmasına neden olabilir. Öyle ki mobilyaların kullanışlı ve güzel olmasını sağlayan en önemli unsurlardan bir tanesi mobilyada kullanılan ağaçtır. O halde gelin, mobilya hangi ağaçtan yapılır birlikte bakalım!

 

1. Gürgen Ağacı

 

Boyu yaklaşık 20 metreyi bulabilen Gürgen ağacı, son derece dayanıklı bir yapıya sahiptir. Ülkemizde Karadeniz bölgesi ve Doğu Anadolu bölgesi olmak üzere iki farklı bölgede yetişen Gürgen ağacı, Karadeniz bölgesindeki türü ile ön plana çıkar. 

 

Gürgen ağacından elde edilen mobilyalar masif ve kaplama olarak üretilir. Mobilya haricinde oyuncak ve aksesuar üretiminde de kullanılan Gürgen ağacı, doğallığı ile hem sağlıklı hem de estetik parçalar ortaya çıkarır.

 

Gürgen ağacı, sağlam yapısı sayesinde mobilya ve ahşap malzeme üretiminde sıklıkla kullanılır. Sert yapısı ile aşınmalara karşı dayanıklı olan gürgen ağacı, diğer ağaçlara göre zor işlenebilir olsa da deneyimli ustalar tarafından kolay bir şekilde işlenebilmektedir. Uzun ömürlü bir kullanım imkanı sunan Gürgen ağacı, sağlam ve kaliteli yapısı ile mobilya üretiminde doğru bir seçim olacaktır.

 

2. Meşe Ağacı

 

ormanda bulunan meşe ağaçları

 

Ülkemizin hemen hemen her bölgesinde yetişebilen meşe ağacı, mobilya üretiminde sıklıkla kullanılan bir ağaçtır. Genellikle 25 metre uzunluğunda bir boya sahip olan meşe ağacı, sağlam ve dayanıklı bir yapıya sahip olduğu gibi kötü hava koşullarından da kolay kolay etkilenmeyen bir ağaç türüdür. 

 

Meşe ağacı, yapısı gereği kolay bir şekilde boyanabilme özelliğine sahiptir. Bu da mobilya üretiminde tercih edilme nedenini arttıran bir durumdur. Aynı zamanda kendine has bir renge sahip olan meşe ağacı, mobilyalarda da farkını ortaya koyar. Ayrıca dayanıklı yapısından dolayı mobilyalara ek olarak merdiven, kapı, pencere ve hatta köprü yapımında da kullanılır.

 

3. Ceviz Ağacı

 

Ceviz ağacının en önemli özelliklerinden bir tanesi esnek bir yapıya sahip olmasıdır. Yapısı gereği kolay bir şekilde işlenebilen ceviz ağacı, aynı zamanda az kıymıklı yapısı ile öne çıkar. Dolayısıyla mobilya üretiminde sıklıkla tercih edilen bir ağaç türü olarak karşımıza çıkar. 

 

Yapısındaki damarlar ile estetik bir görüntü sunan ceviz ağacı, özellikle klasik tarz mobilyalarda kullanılır. Geleneksel tarzın en önemli parçalarından olan oymalı mobilyalarlarda sıkça kullanılan ceviz ağacı, modern tarzın ön plana çıktığı mobilyalarda ise daha çok masif kaplama ile kullanılmaktadır.

 

4. Kayın Ağacı

 

ormanda bulunan kayın ağaçları

 

Kayın ağacı, hem görünüşü hem de özellikleri bakımından gürgen ağacına oldukça benzeyen bir ağaç türüdür. Bu nedenle ayırt edilmeleri de son derece zordur. Öte yandan kayın ağacı, gürgen ağacına göre biraz daha hafif ve yumuşak yapıdadır. 

 

Orta bir sertliğe sahip olan kayın ağacı, sağlam bir yapıya sahiptir. Dayanıklılığı ve kolay temin edilebilir olması nedeniyle mobilya üretiminde kullanılan en ideal ahşaplardan bir tanesidir. 

 

Bu noktada  Dali Köşe Takımı ve Mersey Koltuk Takımı iskeletlerinde kullanılan kayın ağacı ile dayanıklı ve uzun ömürlü kullanım imkanı sunuyor. Aynı zamanda lüksü evinizde yaşamanıza olanak sağlıyor.

 

5. Kestane Ağacı

 

Mobilya hangi ağaçtan yapılır sorusunun bir diğer cevabı da kestane ağacı olarak karşımıza çıkar. Kestane ağacı neme dayanıklı olması ve su ile temas ettiğinde dahi yapısını koruması sebebiyle mobilya üretiminde sıklıkla tercih edilir. Yapısındaki bol tanenden dolayı pratik bir şekilde boyanır. 

 

Kolay bir şekilde kırılıp bükülebilen bir yapıya sahip olan kestane ağacı, zahmetsiz bir şekilde işlenebilir. Çoğunlukla pencerelerde, bahçe mobilyalarında ve parke ürünlerde kullanılan kestane ağacı, dekorasyon tamamlayan aksesuarların yapımında da tercih edilen bir ağaç türüdür. 

 

6. Balsa Ağacı

 

mobilya için kullanılacak ahşabın kesimi

 

Dünyadaki en sağlam ağaçlar arasında bulunan Balsa ağacı, Orta ve Güney Amerika’da yetişen bir ağaçtır. Balsa sağlam ve dayanıklı olmasına rağmen kolay bir şekilde işlenebilen bir ağaçtır. Hatta son derece dayanıklı olan meşe ağacından bile daha dayanıklı bir forma sahiptir.

 

Hafif bir gövdeye sahip olan Balsa ağacı, bu nedenle taşımacılıktan, uzay teknolojilerine daha birçok alanda kullanılmaktadır. Mobilya üretiminde kullanılan Balsa ağacı, özellikle sehpalarda ve aksesuarlar tercih edilen bir ağaçtır.

 

7. Okaliptüs Ağacı

 

Okaliptüs ağacı sert bir ağaç türüdür. Yapısı sayesinde çürümeye karşı dayanıklı olan bu ağaç, haşerelere karşı da oldukça dayanıklıdır. Hava koşullarından kolayca etkilenmeyen bir yapıya sahip olan okaliptüs ağacı, mobilya üretiminde kullanılır. Uzun ömürlü bir ağaç olmasından dolayı okaliptüs ağacından üretilen mobilyaları güvenle tercih edebilirsiniz.

 

Bu noktada gövde kısmında doğal okaliptüs ağacı kullanılan Lotus Yemek Odası, evinizin en önemli bölümlerinden bir tanesi olan yemek odası için ideal bir seçim olabilir!

 

8. Sedir Ağacı

 

ormanda bulunan sedir ağacı

 

Hafif ve yumuşak bir ağaç türü olan Sedir ağacı, 50 metreye kadar çıkabilen bir uzunluğa sahiptir. Ülkemizde özellikle Akdeniz bölgesinde yetişen Sedir ağacı, birçok alanda kullanılır. Özellikle mobilya üretiminde dekoratif ürünler ile kendini gösteren sedir ağacı oldukça dayanıklı bir yapıya sahiptir. 

 

9. Huş Ağacı

 

Mobilya üretiminde kullanılacak ağaç türlerinden bir diğeri de huş ağacıdır. Bu ağaç kaliteli ve sağlam yapısı sayesinde koltuk ve sandalye modellerinde sıkça tercih edilir. Ancak bir dezavantajı vardır ki o da hava koşullarından çok kolay bir şekilde etkilenmesidir. 

 

Bu nedenle bahçe mobilyaları için pek de uygun olmayan huş ağacı daha çok ev içi mobilya dekorasyona yardımcı bir ağaç türüdür. Ayrıca boya ve verniği iyi tutması da bir diğer önemli özelliğidir.

 

10. Ihlamur Ağacı

 

Ülkemizde özellikle Doğu Karadeniz ve Ege bölgesinde yetiştirilen ıhlamur ağacı, oldukça yumuşak bir ağaçtır. Sıcaklık değişimlerine karşı hassas bir yapıya sahip olan ıhlamur ağacı, neme de duyarlı bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla genel olarak mobilyalarda kaplama olarak kullanılır.

 

Kaliteli ve lüks mobilyanın adresi Cvk Furniture olarak bu yazımızda mobilya hangi ağaçtan yapılır sorusunu ele aldık. Siz de en dayanıklı ağaç türlerinden üretilen lüks anlayışınızla bütünleşecek koleksiyonlar için Cvk Furniture mobilyayı tercih edebilir, böylece birbirinden kaliteli ve şık mobilya seçeneklerini bir arada bulabilirsiniz!