11 Temmuz 2023 Salı

Çevre Dostu Bir Ofis Tasarımı ve Enerji Tasarrufu ile Sürdürülebilirlik Faaliyetlerini Geliştirin

Çevre dostu ofis tasarımı ve enerji tasarrufu konusunda en önemli noktalar yenilikçi ofis mobilyaları ve atık ayrıştırmasıdır. Son yıllarda, sürdürülebilirliğe dair farkındalk önemli ölçüde arttı. Bu da hem iş süreçlerinin hem de çalışma alanlarının yeniden gözden geçirilmesine sebep oldu. Sonuç olarak şirketler ve kuruluşlarda kâr odaklı çalışmaların yanı sıra çevreye katkıda bulunmak da ön planda. Bunu yapmanın bir yolu, sürdürülebilir ofis tasarımıdır. Çünkü sürdürülebilirlik artık hayatın önemli bir parçası. Organik meyve sebze satın almaktan, atıkların geri dönüştürülmesine kadar her konuda çevreyi desteklemek mümkün. Örneğin geri dönüşümü destekleyen ve üretim süreçlerinde minimum karbon salınımı gerçekleştiren yenilikçi ofis mobilyaları, çevreyi desteklemenin en iyi yollarından biridir. Ancak ofiste sürdürülebilirlik mobilya ile sınırlı değildir. Aşağıda, sürdürülebilir ofis tasarımıyla ekolojik ayak izini azaltmanın yollarını ve sürdürülebilir ofis tasarımında dikkat edilmesi gereken tüm detayları bulabilirsiniz.

Ekolojik ve Sürdürülebilir Tasarımlar için Fikirler

Sürdürülebilir ofis tasarımı, bir ofis alanını sürdürülebilir ve çevre dostu malzeme ve tekniklerle donatma sürecidir. Bu süreç, doğal aydınlatma, enerji tasarruflu cihazlar, malzemelerin yeniden kullanımı ve atıkların azaltılmasını içerebilir. Sürdürülebilir ofis tasarımı elde etmek için yenilikçi ofis mobilyaları önemlidir. Çünkü ofis alanlarında çalışma masası, sandalye, sehpa, puf, depolama sistemleri ve ortak alan mobilyaları ile çok fazla eşyaya gereksinim bulunmaktadır. Bu ürünlerin yenilikçi tasarımları ve yenilenebilir kaynaklar sayesinde elde edilen malzemeri ofisin yeşil tasarımına katkı sağlar. Elektrikli cihazlar ise genellikle çok fazla enerji kullanır ve çok fazla atık üretir. Bu alanlar sürdürülebilir bir şekilde tasarlandığında ise çevre yönetimine katkı sağlamak mümkündür. Ayrıca, sürdülebilir ofis alanları da uzun vadede tasarruf sağlayabilir.

- Ahşap Çalışma Masaları: Yenilikçi ofis mobilyaları söz konusu olduğunda hem üretim süreçlerinin hem de atık yönetiminin çevreci süreçlerden geçtiği anlamına gelir. Örneğin ahşap çalışma masaları geri dönüştürülebilir malzemeler olduğu için ekolojik tasarım konusunda iyi bir fikir olabilir.

- Ekolojik Aydınlatmalar: Eski akkor ampuller yerine LED aydınlatmalar seçildiğinde daha uzun süre kullanım söz konusu olduğu gibi büyük ölçüde enerji tasarrufundan bahsedilebilir. 

- Geri Dönüştürülmüş Ürün Kullanımı: Ofis mobilyalarından aksesuarlarına kadar tüm eşyaların geri dönüşüme katkı sağlaması ya da bu ürünlerin geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılmış olması önemlidir.

- Dinlenme Alanlarında Ekolojik Etkiler: Dinlenme alanları ofislerin önemli bir parçasıdır. Bu nedenle buradaki mobilyalardan dekoratif ürünlere kadar çevreci özelliklere sahip olmasına dikkat edebilirsiniz. Örneğin tasarımda bitki kullanabilir, ofis içi hava kalitesinin iyileşmesine katkıda bulunabilirsiniz. Böylece ofis içinde oluşan karbon ayak izinin bir kısmını da bu şekilde önleyebilirsiniz.

Ofis Ortamlarında Enerji Tasarrufu Sağlama Yöntemleri 

Ofis tasarımı söz konusu olduğunda, dünya çapında sürdürülebilirliğe artan bir odaklanma mevcut. Sürdürülebilir işyerleri, çalışanlar için daha sağlıklı bir ortam sağlamakla kalmaz, aynı zamanda bir şirketin CO2 emisyonlarını, karbon ayak izini azaltır ve bakım maaliyetlerini düşürür. Yenilikçi ofis mobilyalarının yanı sıra daha sürdürülebilir bir ofisi nasıl tasarlayacağınızla ilgili ipuçlarını aşağıda bulabilirsiniz.

1. Doğal Işık Kullanmak

Mümkün olduğu kadar fazla doğal ışık kullanarak, yalnızca güç tüketimini azaltmakla ve enerji faturalarından tasarruf etmekle kalmaz, aynı zamanda çalışan memnuniyetini de artırabilirsiniz. Çünkü doğaıl ışık ruh halini yükseltebilir ve konsantrasyonu artırabilir.

2. Gerekli Ekipmanların Daha Verimli Hale Getirilmesi

Yenilikçi ofis mobilyaları ile sürdürülebilir bir ofis tasarlarken, enerji tasarruflu klima, şirketler için dijital telefon, bilgisayarlar, makineler ve yiyecek içecek ekipmanları dahil olmak üzere az enerji tüketen ekipmanları seçmek gerekir. Satın almadan önce herhangi bir ekipmanın harcadığı enerjiyi kontrol etmek ve daha az kullanılan cihazların kapalı kalmasnı sağlamak enerji tasarrufu sağlar.

3. Geri Dönüşüm Sürecini Kolaylaştırma

Şirketinizin farklı türde ve miktarda atıkla karşılaşma olasılığı yüksektir. Bu nedenle daha sürdürülebilir bir ofis için yeniden kullanım, azaltma, geri dönüşüm ve atık yönetimi önemlidir. Klasörler, flipchartlar ve kalemlerden karton ambalajlara ve plastik şişelere kadar pek çok ürün geri dönüştürülebilir ve hemen kullanılmayan sarf malzemeleri azaltılabilir. Planın daha başarılı bir şekilde uygulanabilmesi için çalışanlarınızın geri dönüşüm süreçleri hakkında bilgilendirilmesini sağlayabilirsiniz.

Yorumunuzu bırakın