5 Mayıs 2023 Cuma

Koltuk Döşemesi ve Sünger Çeşitleri

Koltuk seçerken aklımızda bir çok soru vardır bu sorulardan biri de şüphesiz koltukta kullanılan sünger kalitesi, cinsi ve içeriğidir.

Sünger, kumaş ve koltuğun kasası kadar önemlidir çünkü konfor ve dayanıklılık olgusunu oluşturan malzemedir. Tabi bu özellikler koltuk seçerken sünger hakkında sorular sormamıza ve araştırmamıza sebep olur.

O zaman bu sorulara cevap olabilecek sünger hakkında bilgileri paylaşmaya çalışalım.


Sünger çeşitleri neler ?

Koltuk süngeri; soft, sert ve HR şeklinde üç gruba ayrılır.

Sert Grup, DNS ile ifade edilir ve dns arttıkça yoğunluk artmaktadır. (19-22-26-32-45 şeklinde dns rakamları vardır) DNS süngerler daha çok günlük kullanılacak sürekli oturulacak yatak olabilen kanepelerde kullanılmaktadır ve 32DNS genellikle kullanılan değerdir. Doğal olarak sünger yoğunluğu arttıkça biraz olsun sertlikte artacaktır.

Soft Grup, Flex 30, kuş tüyü ve hyper soft şeklinde gruplara ayrılır ve oturunca gömülme hissiyatı oluşturan yumuşaklıkta bir zemin sunar.

HR Grup, daha çok yumuşatılmış sünger de diyebiliriz. Aslen süngere yumuşaklık veren içerik katılmasıyla oluşturulur ve hem dayanıklıdır hem de konforlu bir zemin sunar aynı zamanda lokal çökmelere karşı dayanıklı, doğal yapısını da koruyan özelliktedir. (30-35-40 HR şeklinde değerlere sahiptir) DNS de ki rakamların tersine bu sünger de değer arttıkça yumuşaklık ta artmaktadır.


Yorumunuzu bırakın