31 Mayıs 2022 Salı

Koltuk Kumaşı Çeşitleri ve Özellikleri

Günlük hayatımızda rahatlığımızı ön plana çıkaracak bir çok etken bulunmakta. Yoğun temponun, gün içindeki akışın ne kadar yorucu ve tempolu geçtiği bilinmekte. Bu sebepten dolayı koltuk seçimi rahatlığı ön plana çıkarmak adına önemlidir. Bunun yanı sıra koltuk kumaşı çeşitliliği de hem göze hem de rahatlığa hitap eden unsurlardandır. Kullanım alanlarının fazla olduğu bu çeşitler renk, model ve kumaş türü ile ön plana çıkmaktadır. Tercih edilen kumaşlar daha çok pratik kullanıma uygun ve her konuda kullanışlı olması ile ilgilidir. Daha çok tercih edilen kumaş türlerinin; terlemeye, rahat kullanıma, bakımının kolay olmasına, leke tutmamasına gibi bir çok özelliğine bağlı olarak, kullanacak kişilerin aradıkları başlıklardır.


Kişilerin yaşam alanlarının, bu sayede güzelleştirmek için bir çok unsura bağlı olduğu gibi oturma gruplarının da bu alanda görevi büyüktür. Model ve kumaş türleri ortamın tarzına ve kişinin zevkine göre çeşitlilik göstermektedir. Çocuklu ailelerin ve ya daha sade hayat süren kişilerin tercihleri model ve kumaş türü olarak buna bağlı değişmektedir. Kumaş türleri kişinin kullanım alanına göre değişkenlik gösterir. Klasik, spor ve günlük yaşama uygun koltuk takımı kumaş türleri her açıdan tercih konusu olmaktadır. Bunların yanı sıra, döşemelik kumaş türleri de kişinin kendi renk ve model seçeneğini kullanarak tercih ettiği bir başlıktır. Bir çok çeşidin ve seçeneğin olduğu bu sektör her kişinin kullanım ihtiyacına göre cevap vermektedir. Kumaş türleri kullanım alanlarına göre değişkenlik göstermektedir. Koltuk kumaş çeşitleri olarak bir çok modelin bulunduğunu söyleyebiliriz. Koltuk ve koltuk kumaşı seçimi yaparken; yaşam alanının kullanımı çok önemlidir. Nerede ve neye hizmet edeceği cevabı aradığımız başlıklardandır. Yazlık ve kışlık kumaşların bu sayede ön plana çıkması tercihleri belirleme de yardımcı olur.

Kadife Kumaş Çeşidi

Kadife kumaşın koltuklarda uygulanması oldukça rahat ve kullanışlıdır. Kadife kumaş yumuşak dokusu ile daha rahatlatıcı bir his vermesi ve kullanımının daha pratik olması tercih sebebi olmaktadır. Hem günlük oturma gruplarında hem de klasik modellerde tercih edilen kadife kumaş türü bir çok renk seçeneği olmak üzere ihtiyaç sahiplerine sunulmaktadır. Özellikle yumuşak dokusu ile pamuk dokusu hissi veren bir kumaş türüdür. Koltuktaki temizlik seviyesi kaliteyi belirleyeceği için, kadife kumaşın bu bağlamda kullanıcılarını zor durumda bırakmayacağını söyleyebiliriz.

Nubuk Kumaş Çeşidi

Nubuk kumaş türünün kullanımı daha çok klasik koltuk modellerinde görülmektedir. Bu kumaş türünün dokusunu göz önünde bulundurur isek, yüzey kısmının zımparalanması sonucunda kullanışlı ve gösterişli bir doku ortaya çıkmaktadır. Son zamanlarda fazlaca ön plana çıkan nubuk kumaş türleri, bu sayede bir çok kişinin de tercihi olmuştur. Isıya dayanıklı ve terletme ihtimali olan bir kumaş türüdür. Altı polar baskılı olması sebebiyle daha sıcak tutması da bu sayede mümkün. Derinin işlenmiş hali olması hem görüntüsü hem de kullanışlılığı açısından farklılık gösterir. Doğal ve tarz duruşu, doğru bir model seçimi ile de bulunduğu ortamı daha zengin ve klas göstermeye yeterlidir. Güçlü ve dayanıklıdır ve sıvı geçirgenliği çok azdır.

Suni Deri Çeşidi

Deri kumaşının bir çok alanda kullanılması hem zengin hem de ağır bir model olması yüzünden günlük hayatın dışında daha klasik oturma gruplarında tercih edilmektedir. Suni derinin farkı biraz daha erken süreçte kendini bırakması olacaktır. Kullanıma bağlı olarak yıpranma ve deformeye fazlaca dikkat edilmesi gerekir. Koltuk modellerinin suni deri kumaşlarındaki duruşu oldukça ağır ve gösterişlidir. Kullanım alanları buna göre değişkenlik gösteren bu kumaş türünün de tercih edenlerinin oldukça fazla olduğunu söyleyebiliriz. Suni derinin diğer kumaş türlerinden ayıran özelliklerinden birisi de maddi boyutu ve kullanım alanlarıdır. Bu tarz kumaşların kullanımı daha hassas ve dikkatli olmalıdır.

Deri Kumaş Çeşidi

Deri kumaşın koltuklarda kullanımı oldukça yaygındır. Derinin yumuşak olması kullanımı bir o kadar kolaylaştıracaktır. Deri koltuk kumaşları, bir çok kişi tarafından tercih edilen kumaş türleri arasında. Evin dışında ofis, mağaza ve buna benzer bir çok mekanda gözümüze çarpan bir modeldir. Kumaşın yumuşaklığı ve göz alıcı modelleri ile birleştiğinde ortaya gösterişli bir kumaşın ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Kumaş türünün, modeli ile doğru orantılı olduğu da ortadadır. Deri kumaş modelinin hiçbir zaman modelinin geçmeyeceğini ve ilk günkü gibi asil ve ağır duruşunu da kaybetmeyeceğini söyleyebiliriz.

Tay Tüyü Kumaş Çeşidi

Son zamanlarda trend olan tay tüyü kumaş türü oldukça tercih edilen bir kumaş türüdür. Temizliğinin kolay olması ve dokusu ile ön plana çıkmaktadır. Özellikle bayanların koltuk kumaşı kullanımında tercih ettikleri bir çok başlık bulunmaktadır. Çıkabilecek lekeler, temziliğinin yıpranmadan olması ve dokusunun pamuk kıvamında olması gibi bir çok etken göz önünde bulundurularak tercih edilir. Su geçirmeyen ve leke tutmayan bir dokuya sahip olması bayanların koltuk bakımını kolaylaştıran başlıkları arasındadır. Tay tüyü kumaşının hem görünüş hem dokusu açısından daha ön planda olduğunu söyleyebiliriz. Kişiler özellikle yaşam alanlarını bu önemli olan oturma gruplarında ve tabiki kullanılan kumaşlarda seçim yapmaktadır. İhtiyaca ve kullanım alanlarına uygun satın alınan her ürün bu başlıkta önemlidir. Dokusu kadifemsi ve süet arasında olan ithal bir kumaş türüdür. İsminin açıklaması ise, tayların sahip oldukları kıl uzunluğla eş değer olması ile ilglidir.

Şönil Kumaş Çeşidi

Bir çok renk ve modelin bulunduğu şönil kumaş çeşitleri çekirdek iplik üstüne katlı biçimde lif yerleştirilerek elde edilen bir kumaş türüdür. Şönil kumaşı tercih eden kişilerin çoğu döşemelik olarak tercih etmektedir. Daha sağlam ve kullanışlı olan bu kumaş türünün ömrü bir o kadar uzundur. Kullanıma ve korumaya da bağlı olarak uzun yıllar kullanıma uygun bir kumaş türüdür. Tüylü ve kadifemsi bir yüzeye sahip olması, uzun ömürlü kumaş türlerinin arasına girmesinin sebeplerindendir. Döşemelik kumaş olarak tercih edilmesinin sebepleri de bunlardan bir kaçıdır. Hem maddi hem de kullanım açısından farklılık göstermesi, tercih sebeplerinin arasında yer almıştır.

Keten Kumaş Çeşidi

Maddi konuda daha ulaşabilir olması ve özellikle yazlık evlerde kullanılması üzere tercih edilen bir kumaş türüdür. Modern bir hava veren ve modelleri ile göz önünde bulunan bu kumaş türü terletmeme özelliği ile de dikkat çekmektedir. Estetik ve rahat kullanımı bu kumaşın özellikleridendir. Yazlık bölgelerde kullanılmasının sebeplerinden birisi de budur. Keten kumaşın daha ferah tutması ve rahat olması. Koltuk modellerinin de buna bağlı olarak kumaş ile birleştirilmesi, yaşam alanına daha olumlu bir hava katmasına yardımcı olacaktır. Bu kumaşları tercih etmelerinin sebebi ihtiyaçlara göre değişmektedir. Daha rahat ve konforlu kumaşlar arasındadır.