30 Mayıs 2022 Pazartesi

Kumaş Seçiminde Mobilyanın Rolü

Koltuklarınızı seçmek kadar önemli diğer bir konu ise kumaş seçimidir. Doğru bir kumaş seçimi koltuğunuzun kullanım ömrünü uzatacak ve şık bir görüntü ile evinizin dekorasyonuna katkı sağlayacaktır.

Koltuk için kumaş seçimi yaparken seçmiş olduğunuz koltuk modeline ve renge dikkat etmelisiniz. Koltuk için seçeceğiniz kumaş evin aydınlatmasına destek olmalı, karanlık ve kasvetli görünmesine sebep olmamalıdır. Dekorasyonunuzda renklerin enerjisi  ve ışığı yansıtmasından yararlanarak evinizi oldukça ferah bir hale getirebilirsiniz. Aynı zamanda seçeceğiniz kumaş koltuk modeline uyumlu olmalı ve şık görünmelidir.

Kumaş seçimi yaparken kendi yaşam tarzınızı, alışkanlıklarınızı ve zevklerinizi göz önünde bulundurmalısınız. Evinizin ışık alıp almaması, çocuk sahibi olmanız, evcil hayvan sahibi olmanız kumaş seçiminde dikkat etmeniz gereken unsurlardandır. Dikkat etmeniz gereken diğer bir konu ise temizliğidir. Leke tutmayan temizliği kolay kumaş tercih etmeniz uzun süreli kullanımda büyük bir avantaj olacaktır. Kendi özel durumlarınıza uygun tercihler yaparak mobilyalarınızı daha şık hale getirebilirsiniz.

Koltuklar için kumaş seçiminde son dönemde oldukça popüler bazı tercihler karşımıza çıkıyor. Koltuk takımının tamamını aynı kumaş tercihi yapmak yerine farklı kombinasyonlar karşımıza çıkıyor. Farklı desen, doku ve modellerde kumaşın ortaya çıkardığı modern görüntü evinize oldukça şık bir hava katacaktır.

Koltuklarınız için kumaş tercihi yaparken kumaşın dokuma sıklığına dikkat etmelisiniz. Uzun süreli kullanımda sık dokunmuş olan kumaşları tercih etmelisiniz. Zamanla sürtünme ile aşınmayacak olan kumaşlar tercih etmeniz olukça yararlı bir tercih olacaktır. Ayrıca evinizde çocuk ve ya evcil hayvanınız varsa kumaş olarak çok delikli olmayan ve kolay temizlenen kumaşlar tercih etmeniz oldukça mantıklı olacaktır. Kolay temizlenebilen ve leke tutmayan kumaşlar koltuklar için oldukça iyi bir tercihtir. Koltuk gibi uzun ömürlü eşyalarda bu şekilde kumaşlar tercih ederek mobilyalarınızın kullanım ömrünü uzatabilirsiniz.

Koltuklarınız için kumaş tercihi yaparken teknik konuların dışında renk desen gibi konularda fikir edinmek için blogumuzdaki diğer yazıları da okuyabilirsiniz. Dekorasyonda dikkat etmeniz gereken detayları öğrenebilir, çeşitli dekorasyon hatalarını görerek bunlardan kaçınabilirsiniz.