26 Mayıs 2022 Perşembe

Mobilyada Renk Seçimi

Ev dekorasyonunda da herhangi bir mekan dekorasyonunda da mobilyalar ortamın görünümünü oluşturan temel ögelerdir. Mobilyaları gösteren temel ögeler ise şekilleri tasarımları ve bunun yanında renkleridir. Hangi oda dekorasyonu planlıyor olursanız olun mutlaka çeşitli özelliklerde de olsa mobilyalr kullanacaksınız. Peki bu mobilyada renk uyumları nasıl olmalıdır? Koltuk gibi temel mobilyalarda hangi renk tonlarını tercih etmeli buna uyumlu olarak perde gibi zemin halıları gibi mobilyalarda hangi renk tonları tercih edilmelidir? Küçük odalar için farklı koltuk takımları büyük odalar için farklı koltuk takımları seçmek kadar önemlidir bu konu. Çünkü kullandığınız mobilyaların renkleri sadece oda

Içerisinde huzur verici bir harmoni yaratmanın dışında ortamı daha aydınlık ve daha karanlık gösterebilir. Aynı zamanda olduğundan daha küçük ya da daha büyük de gösterebilir. Siz siz olun uyumsuz renklerdeki mobilyaları birlikte kullanmayın.

Koltuk takımlarında renk uyumu

Salon ve oturma odası dekorasyonları herhangi bir ev dekorasyonunda genelde ilk planlanan yerler olur. Salonun misafirlerimizi ağırladığımız bir nevi evimizin vitrini olduğunu düşünürsek aslında bu normaldir. Koltuk takımlarında renk uyumu da her iki odanın ilk gündem maddesi olabilir. Koltuk takımlarındaki renk uyumu yakalamanın yanında renk dengesini de yakalamanız gerekir. Örneğin, bej rengi yıllardır tüm odalar için koltuk takımları seçimi yaparken en çok tercih edilen renk tonlarıdır. Ancak modern dekorasyonlarda bej rengi yerini gri rengi tonlarına bıraktı. Gri rengi daha şık olmasına rağmen daha mesafeli bir renktir. Bu renk tonunu yeşil gibi sarı gibi yine kendine benzer soft renklerle kombinleyerek kullanabilirsiniz. Eğer odanızda biraz soğuk biraz mesafeli bir dekorasyon yapmak istiyorsanız bu renkler birlikte muhteşem olur. Ama eğer modern olduğu kadar da sıcak ve huzur verici dekorasyonlar olsun diyorsanız mutlaka ama mutlaka sıcak renk tonlarını araya sokmanız gerekecektir.

Koltuk takımlarını tek renk seçecek olursanız bu renk uyumunu koltuğun kırlentleri sağlayabilirsiniz. Kırlentlerin dışında koltuğun tam üzerine asacağınız herhangi bir tablo da bu renk dengesini yakalamada faydalı olabilir. Modern dekorasyonda renk kombinleri yazımızdan mutlaka fikir edinin, işinizi kolaylaştırır.