16 Aralık 2022 Cuma

MOBİLYA FUARI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

MOBİLYA FUARI NE ZAMAN BAŞLIYOR? TÜYAP FUAR TAKVİMİ NEDİR? MOBİLYA HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER. EN İYİ 10 MOBİLYA MARKASI NASIL BELİRLENİR? MOBİLYA FİYATLARI NE DURUMDA? MOSFED VE MOBSAD FAALİYETLERİ NEDİR? KİŞİSELLEŞTİRİLMİŞ MOBİLYA NEDİR?

Mobilya fuarı ne zaman başlayacak? 2023 Tüyap fuar takvimi nedir? Türk Mobilya sektöründe son durum nedir? En iyi 10 mobilya markaları nasıl belirlenir? 2023 Mobilya fiyatları nedir? Mosfed ve mobsad faaliyetleri nelerdir? Kişiselleştirilmiş mobilya nerede yaptırılır? Mobilya ve mobilya sektörü hakkında merak edilen tüm soruların cevaplarını haberimizde yanıtlıyoruz.

MOBİLYA

Varoluşu boyunca hayatı kolaylaştırmanın yolarını arayan insanoğlu ilk çağlarda mağaralarda taştan ya da kemikten aparatlar yapmış olsa da, bugüne kadar gelmeyi başarmış olan ahşap mobilyanın tarihi MÖ 2700 yıllarına dayanmaktadır.

İnsanoğlu her zaman yaşadığı bölgeyi kendi seçmiş ve elinden geldiğince bir konfor alanı yaratmaya çalışmıştır.  Bunu zaman zaman ısı, renk ve manzara ile yaparken zaman zaman da ev içinde kullandığı eşyalar ile gerçekleştirmiştir.

Teknolojinin artması ile çeşitlilik yelpazesi genişleyen mobilyalar artık hayatımızın her alanında yer almaktadır. Evlerimizin ve çalışma alanlarımızın vazgeçilmezi haline gelmiş olan mobilyalar artık renk, materyal ve kullanışlarına göre de çeşitlendirilebilmektedir.

Türkiye hammadde ve üretim kabiliyeti bakımından adeta bir mobilya cennetidir. Birçok bölgesinde kendi mobilya merkezlerini yaratmış olan ülkemiz, tüm dünyaya mobilya satışı gerçekleştirmekte ve Türk mobilyasını dünyaya tanıtmaktadır.

EN İYİ 10 MOBİLYA MARKASI

Estetiğin mobilyalarda en çok aranan özellik olmasıyla kendini geliştiren mobilya firmaları artık bünyelerinde sanatsal faaliyetleri yürüten tasarımcılar barındırmaktadır. Ayrıca teknolojiyi en iyi şekilde kullanmak için AR-GE faaliyetlerine yatırımlar yapmakta ve kullanıcıların beğenilerine en iyi ürünü çıkarmak için yüksek efor sarf etmektedir. Bu durum ürün gruplarında da çeşitliliği arttırmaktadır. En çok kullanılan ürün grupları aşağıdaki gibidir.

ÜRÜN GRUPLARI

·        En Güzel Misafirlerinizi Ağırlayacağınız Yemek Odası Mobilyaları

·        İş Dünyasının vazgeçilmezi olan Ofis Mobilyaları

·        Evinizin en nadide odası için Yatak Odası Mobilyası ve Aksesuarları

·        Evinizinde en sık vakit geçirdiğiniz Salon & Oturma Odası Mobilyası ve Aksesuarları

·        En değerlileriniz için Bebek, Çocuk ve Genç Odası mobilyası ve Aksesuarları

·        Evinizini daha güzel gösterecek Duvar, TV ve Saklama Üniteleri

·        Hayatınıza kolaylıklar sunacak Masa ve Sandalye, Sehpa ve Zigonlar

·        Evinizin konforu için Koltuk, Kanepe ve Yataklı Kanepeler

·        Rahat bir yaşam için Bahçe Mobilyaları

·        Güzelliği detaylarda arayanlar için Döşemelik Kumaşlar

·        Güzel bir görünüm için Aydınlatma

·        Tarzınızı tansıtmanız için Dekoratif Ürünler

·        Eşsiz lezzetlerin şahidi Mutfak Mobilyaları

·        En güzel temizlik için Banyo Mobilyaları

·        Evinizin makyajı için Ev tekstili

Rekabetin en üste taşındığı mobilya sektöründe işletmeler her geçen gün ürünlerine bir yenisini eklemekte ve satış sonrası faaliyetlerini de güçlendirmektedir. Müşteri memnuniyetinin üst seviyede tutulduğu mobilya sektörünün en iyilerini belirlemek mümkün değildir. Çünkü mobilya gibi çok yönlü değerlendirilmesi gereken cihazlarda kriter belirlemek doğru bir bilgiye ulaştırmamaktadır.

KİŞİSELLEŞTİRİLMİŞ MOBİLYA

Mobilyaların rahatlığı ve yaşam alanına uyumluluğu son derece önem taşımaktadır. Lakin mobilyaların kişiye özel tasarlanması çok farklı bir durumdur. Bunun için ise gerekli olan şey kişiselleştirilmiş mobilyalardır. Kişiselleştirilmiş mobilya dendiğinde akla ilk gelen seçimler doğrultusunda mobilyaların tasarlanmasıdır. Bu durum genellikle iş yerlerinde sıklıkla tercih edilmeye başlanmış bir yöntemdir. Bir mimar ve tasarımcı eşliğinde yapılan seçimler doğrultusunda işyeri, faaliyetine ya da kullanıcının kişisel tercihlerine göre seçimler yapılabilmekte ve yaşam alanları bu doğrultuda renklendirilebilmektedir.

MOBİLYA FİYATLARI

Arge maliyetleri, üretim maliyetleri, lojistik ve reklam maliyetleri gibi etkenler nedeniyle mobilya fiyatları günden güne değişkenlik göstermektedir. Özellikle de hammadde fiyatlarındaki değişkenlik üretim maliyetleriyle doğru oğrantıdadır. Bu nedenle mobilya sektöründeki çeşitlilik fiyat çeşitliliğine de neden olmaktadır. Bu durum her tüketici grubuna hitap edebilmeyi sağlamaktadır. Yeni evlenecek ya da evlerindeki mobilyaları değiştirecek kişiler için önemli olan kriterlerin başında fiyat, sonra da uyumluluk gelmektedir. Bu nedenle herhangi bir ürün grubu hakkında fiyat vermenin pek de mümkünatı bulunmamaktadır.

MOSFED

Mobilya dernekleri federasyonu MOSFED, Türkiye’nin mobilya sektörünü ileriye taşımak için kurulan derneklerin çatı oluşumudur. Birincil amacı Türk mobilyasını dünyaya tanıtmak için gerekli kurumsallaşmayı sağlamak ve dernekler arasındaki iletişimi güçlendirerek daha büyük işlerin önünü açmaktır. Bunun için yurt içi ve yurt dışında faaliyetler sürdürmekte ve Türkiye mobilya sektörünü dünyaya açmaktadır.

MOBSAD

“Mobilyanın hayatımızdaki yerinin farkında mısınız?” sloganıyla 2006 tarihinde sektörün sorunlarını yakından takip eden ve birlik ve beraberlik oluşturarak sorunların üstesinden gelebileceklerine inanan 18 mobilya sektörünün öncüsü tarafından kurulan MOBSAD, yurtiçi ve yurtdışı fuarlara katılımları en üste çıkartmak için gerekli bilgilendirmeyi ve organizasyonu sağlamakta, dünya mobilya pazarının kapısını Türk mobilyacılara açmaktadır.

TÜYAP FUAR TAKVİMİ

Türkiye merkezli bir fuar organizasyonu olan Tüm Fuarcılık Yapım AŞ TÜYAP, Bülent Ünal tarafından 28 Haziran 1979 tarihinde İstanbul’da kurulmuştur. Fuar için ilk olarak otelleri kullanan TÜYAP, zaman içerisinde projelerin artması ile daha geniş bir fuar alanına ihtiyaç duyarak farklı alanlarda faaliyet görstermiş ve 1996 yılında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’ni kullanıma açmıştır. Bugün sahip olduğu 120.000 m² kapalı alana sahip Türkiye’nin en büyük fuar merkezidir.

Günümüzde çok yoğun bir programa sahip olan Tüyap, firmalar ile kullanıcıları bir araya getirmeye devam etmektedir. Her sektörün takipte olduğu ve tüketicilerin de sıklıkla ziyaret ettiği Tüyap, 2023 yılını Karavanİst ve Outdoorİst fuarları ile açacak, sonrasında da Mobilya fuari ile devam edecektir.

TÜYAP MOBİLYA FUARI 2023 NE ZAMAN?

Fuarcılık denildiğinde akla ilk gelen şehirlerin başında olan İstanbul yeni yıla yine büyük bir organizasyon ile merhaba diyor. Yeterli konaklama ve ulaşım imkanıyla 200 farklı ülkeden mobilya severleri konuk edecek İstanbul, turistik faaliyetleri ve eşsiz lezzetleriyle de katılımcılara emsalsiz bir misafirperverlik sunuyor. 24-29 ocak tarihlerinde gerçekleşecek olan Tüyap Mobilya Fuarında birçok marka en gözde ürünlerini mobilya severler ile buluşturuyor.

 

 

Yorumunuzu bırakın