16 Aralık 2022 Cuma

Şiddete sanatla cevap: “Sessiz Çığlıklar 2”

Yaklaşık 50 sanatçının şiddetin hiçbir geçerli bahanesi olmayacağı gerçeğinden yola çıkarak ortaya koyduğu “Sessiz Çığlıklar” adlı resim sergisinin ikincisi düzenlendi. İlki geride bıraktığımız ekim ayı sonunda Hilton Kozyatağı Hotel’de gerçekleştirilen serginin ikincisine, BOF Business Hotel Ümraniye ev sahipliği yapıyor.

“Sessiz Çığlıklar 2” sergisi için 11 Kasım Cuma günü bir açılış kokteyli düzenlendi. Küratörlüğünü aynı zamanda İstanbul Sanat Dergisi editörleri arasında yer alan Eda Aner’in üstlendiği ve yaklaşık 60 adet eserin yer aldığı sergi, ilk günden sanatseverlerin büyük ilgisiyle karşılandı.

Sessiz Çığlıklar sergisi

“SESSİZ ÇIĞLIKLARIMIZI FIRÇAYLA TUVALLERE YANSITMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Küratör Eda Aner, sergi açılışı sonrasında yaptığı açıklamada şunları dile getirdi: “Sadece sanatçılarımızın değil, karşılaştığımız tüm dostlarımızın şiddete karşı büyük bir tepki içinde olduklarını görüyoruz. Bu tepkiyi sanatla vermenin en iyi yol olduğu ise tartışılmaz bir gerçek olarak ön plana çıkıyor. Bu nedenle, gerekli farkındalık oluşuncaya kadar sessiz çığlıklarımızı fırçayla tuvallere yansıtmaya devam edeceğiz.”

SERGİYE KATILAN SANATÇILAR

“Sessiz Çığlıklar 2” resim sergisine katılan sanatçılar arasında şu isimler yer alıyor: Ayla Akyol, Ayşe Kıran, Ayşegül İlerigelen Özdemir, Ayşe Delier, Banu Devrim, Betül Vural, Beyza Bayraktaroğlu, Cahide Topaloğlu, Canan Arabacı Doğruer, Fevziye Özmen, Figen Kaylan, Günseli Yetkin, Meltem Tomay Akdağ, Nihal Güres, Nur Ulubil, Nuran Yapıcı, Nurcan Orman, Perihan Bildik, Pervin Bülbül, Pınar Gürsel, Pınar Kanber, Safiye Mine, Sena Sengir, Sema Babadostu, Seran Tepeoğlu, Şehnaz Aykaç, Semra Gözüyeşil, Sevgi Ürüm, Sevin Akış, Sevcan Birgören, Tülay Güzeldere Aner, Yasemin Toydemir Balkan, Zehra Sengir ve Zerrin Çiğdemli Aner.

Sessiz Çığlıklar sergisi
Sergiye, Turizm Otel Yöneticileri Derneği (TUROYD) Başkanı Ali Can Aksu da katıldı. Aksu; “Üyelerimiz arasında yer alan BOF Business Hotel’in böylesine anlamlı bir sergiye ev sahipliği yapmış olmasından büyük memnuniyet duydum” dedi.
Sessiz Çığlıklar sergisi
“Sessiz Çığlıklar 2” sergisinin davetlileri arasında, bir sanatçı titizliğiyle mobilyalar üreten CVK Mobilya’nın sahibi Fatih Çevik de yer aldı. Çevik, serginin eserlerinden biri olan Cahide Topaloğlu’nun “Atların İsyanı” adlı tablosunu satın alarak, CVK Mobilya’nın koleksiyonuna kattı. Fatih Çevik, Eda Aner, BOF Business Hotel Genel Müdürü Kaan Atamer, CVK Mobilya Tasarım Arge Grubu Yöneticisi Zeynepp Arslanoğlu ve BOF Business Hotel Pazarlama Müdürü Filiz Yenigün…
Sessiz Çığlıklar sergisi
Sergiye ev sahipliği yapan BOF Otelleri Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Okumuş, Semra Gözüyeşil’in “Hüzünlü Çocuk” adlı eserini BOF Otelleri’nde sergilenmek üzere satın alarak, anlamlı bir katkıda bulundu.
Sessiz Çığlıklar sergisi
Eda Aner, Canan Toprakkaya, Kadir Toprakkaya, Fatih Çevik, Zeynep Arslanoğlu, Büşra Babuşçu…
Kadir Toprakkaya, Nihal Güres, Hülya Ataözden, Günseli Yetkin, Kaan Atamer, Pınar Gürsel, Filiz Yenigün, Şehnaz Aykaç ve Sevin Akış…
“Sessiz Çığlıklar 2” sergisinin bir anlamda maskotu kabul edilen, Semra Gözüyeşil’e ait “Horozunu Kestirmeyen Çocuk” isimli çalışma, ziyaretçiler tarafından en çok üzerinde durulan eser olarak belirlendi.
Yorumunuzu bırakın