30 Mayıs 2022 Pazartesi

Tasarımda Mermer Kullanımı

Ev tasarımında kullanılabilecek pek çok mermer seçeneğimiz vardır. Mermeri mutfakta, banyoda, bahçede kullanabilir ve ayrıca mermerden yapılmış yemek masaları, sehpa ve aksesuarları da kullanabilirsiniz. Eviniz için mermeri seçtiğinizde bu seçiminizden hiç pişmanlık duymayacaksınız.

Mermer, evinize lüks ve güzellik katan değerli bir malzemedir. Sunabildiği esneklik sayesinde en çok sevilen malzemelerden birisidir.

Açık konuşmak gerekirse, mermer ucuz bir malzeme değildir. Fakat, ev tasarımınızda az da olsa mermere yer verirseniz diğer malzemelere göre evinize çok daha fazla değer katacaktır.

Evinizin içini mermerle tasarlamak biraz zor olabilir. Bunun sebebi mermerin ev tasarımına uyumlu hale getirmenin zorluğudur. Dikkat edilecek diğer husus da, kullanılacak mermerin teknik ve estetik özelliklerinin doğru bir şekilde değerlendirilmesidir. Bununla birlikte, doğru desteği alırsanız bütçenize en uygun mermer tasarımı elde edebilirsiniz.

Evinizde mermeri kullanabileceğiniz pek çok yer vardır. Örnek olarak mutfak, banyo, bahçe, yemek masası, sehpa ve süslemeler verilebilir.

Mermer Mutfak

Her ne kadar, mutfak tezgahlarında mermer kullanımı eski bir uygulama olsa da, hâlen popülerliğini sürdürmektedir. Kendine has yapısı sayesinde, farklı renk seçenekleri ile kendi stilinizi ortaya çıkarabilirsiniz. Mermer, mutfak tezgahınızda klasik bir görünüm oluşturacaktır. Mermer sayesinde mutfağınızın büyüleyici ve klas bir görüntüsü olur.

Bazen ev tasarımında klasik en iyi seçenek olabilir. Mermeri pek çok mutfak ve banyoda görmek pek de sürpriz olmasa gerek. Dayanıklı, temiz ve tazelik hissi veren bu mermer malzemeler mutfak tezgâhları veya tezgah arası için idealdir.

Şık bir mutfak tasarımı arıyorsanız, mermer tezgâh üstü kaplamaları iyi bir tercih olabilir. Ayrıca temizlemesi de kolaydır. Diğer yandan farklı renklerin ortaya çıkardığı kontrastı yansıtarak renkli mermerler kullanabilirsiniz. Mutfak tasarımında siyah ve beyaz mermeri kullanmak da güzel bir fikir olabilir.

Diğer yandan, mermer tümüyle ideal bir malzeme değildir, çünkü kolayca çizilebilir ve ısıya dayanıklı değildir. Bu dezavantajları ortadan kaldırmak için mat yüzey bitiş şekline sahip honlu mermer kullanabilirsiniz.

Mermer Banyolar

Banyo, mermerin çok sık kullanıldığı yerlerden birisidir. Duvar, tezgâh, zemin, lavabo ve küvet gibi banyonun farklı alanlarında mermeri kullanabilirsiniz.

Mermeri banyo duvarında veya zemininde kullanmak istemiyorsanız, belki de mermer bir lavabo ile banyonuza lüks bir hava katabilirsiniz.

Kaplıca havası vermek için mermeri metal bileşenlerle kullanmayı düşünebilirsiniz. Metal musluklar ve sarkıt aydınlatma gibi diğer tasarım unsurları daha lüks bir görünüm sağlayacaktır.

Zemin, tezgâh ve duş alanı gibi yerlerde banyonuzu mermer ile kaplarsanız, banyonuzda temiz, modern, basit ve parlak bir görünüm yakalarsınız. Peki banyonuz için mermer dekorasyonlara ne dersiniz? Görünümü tamamlamak için duvara monteli musluk kullanabilirsiniz.

Bahçede Mermer

Bahçenizde mermer kullanmaya karar verdiğinizde, tasarımınız için doğru mermeri seçmeniz gerekir. Mutfak için iyi bir seçenek olan mermer, bahçe için uygun olmayabilir. Cilalı mermerler, dış mekânda kullanım için pek de iyi bir seçenek olmayabilir, çünkü cila dış hava koşulları nedeniyle kolayca aşınabilir. Ayrıca, cilalı yüzey bitiş şekline sahip mermerler ıslak olduğunda kolayca kaygan olabilir.

Dikkat edilecek başka bir husus da karonun boyutudur. Karo büyüdükçe, üzerine döşenen alan daha ferahmış gibi görünür. Daha küçük karolarda ise mozaiklerden faydalanabilirsiniz. Bu sayede, bahçenizde kendine has bir ortam yaratabilirsiniz.

Mermer sayesinde bahçeniz şık, stil sahibi ve sofistike bir görünüme sahip olacak. Bahçeniz için doğru görünümü seçtiğinizde ve mermerinize gerekli bakımları yaptığınızda, uzun yıllar boyunca keyifle kullanacağınız bir ürün elde edersiniz.

Mermer Yemek Masaları

Mermer masa ile yemek odanızda basit ve şık bir dokunuş yapabilirsiniz. Odadaki diğer dekor unsurlarını basit ve nötr hale getirerek mermer taşının güzelliğini ortaya çıkarabilirsiniz.

Mermer, yaşam alanlarınıza zamanları aşan bir his ekleyen iyi bir yatırımdır. Bütçenizi zorlasa bile, mermerden yapılma daha küçük masa takımlarını tercih edebilirsiniz.

Yemek masaları için sınırsız seçeneklerimiz vardır. Doğru mermer rengi ile birlikte uyumlu bir tasarım unsurunu kullanarak olağanüstü stil seçenekleri elde edersiniz. Yemek masalarında mermer ile birlikte ahşabın kullanılması da güzel bir seçenektir. Beyaz bir mermer üst tablası, ahşap sandalyeler ve renkli lambalar misafirlerinizi büyülemeye yeter.

Mermer masaüstü farklı doğal renk seçenekleri ile tedarik edilebilir. Seçilen mermer türü ile modern, klasik, çağdaş veya antik bir görünüm elde edebilirsiniz.

Mermer Sehpalar

Mermerin estetik güzelliği ile odanın içindeki diğer malzemeleri birleştirdiğinizde, göz alıcı bir tasarım ortaya çıkarabilirsiniz. Evinizde mermer sehpa kullanımının pek çok avantajı vardır. Mermerden yapılma sehpalar piyasadaki en sağlam ürünlerdendir. Sehpanın yüzeyi kolayca çizilmez ve mermer sehpanın üzerinde epey fazla ağırlık taşıyabilirsiniz.

Mermer sehpa ile renk kontrastı oluşturabilirsiniz. Seçilen mobilyalar veya yeterli ışık alamama nedeniyle oturma odanızın çok karanlık olduğunu düşünüyorsanız, bu durumda beyaz mermerli bir sehpa ile ortamı aydınlatabilirsiniz.

Belki de, mevcut dekor ile uyumlu olacak mobilyalar seçebilirsiniz. Mermer sehpanın rengi ile odanın tasarımını uyumlu hale getirmek de iyi bir fikir olabilir. Aksi halde, göze çok batacaktır. Örneğin, kahverengi bir kanepeniz varsa ve üzerinde siyah mermer ve metal ayakları olan bir sehpa yerleştirmek istiyorsanız, bu tasarım düşündüğünüz kadar çekici olmayabilir.

Mermer Dekorasyonlar

Daha önce de üzerinde durduğumuz gibi mermer pahalı bir malzeme. Bütçeyle dost hareket edebilmek için mermeri daha küçük miktarlarda uygulamayı düşünebilirsiniz. Yatak odasından oturma odasına kadar, aydınlatma, sofra takımları ve diğer dekoratif aksesuarlar ile evinizi daha lüks hale getirebilirsiniz.

Aksesuarlar söz konusu olduğunda, odaya bir veya daha fazla mermer parçası ekleyebilirsiniz. Mermerden saat, oturma odanıza veya yatak odanıza epey yakışacaktır. Mermerden yapılma şamdanlar, yemek masalarına çok güzel uyar. Peki mermer tabanlı bir lambaya ne dersiniz? Lambanın ışığı mermerin serin ve lüks görünümü ile eşleşir.

Yorumunuzu bırakın